Menu Zamknij

O projekcie

CzechRad będzie wykorzystywany w ramach projektu CITISTRA na terenie Polski, Czech i Słowacji.  Zaproponowane w ramach projektu CITISTRA (finansowanego w ramach konkursu PIANOFORTE – „Partnerstwo na rzecz europejskich badań w zakresie ochrony radiologicznej i detekcji  promieniowania jonizującego: w kierunku bezpieczniejszego stosowania i lepszej ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego”; Porozumienie Grantowe nr 101061037), obywatelskie pomiary mogą uzupełniać oficjalne systemy monitorowania i zapewniać szybkie informacje o lokalnym poziomie promieniowania jonizującego.

Projekt CITISTRA ma na celu analizę wykonalności i samych procedur stosowania pomiarów obywatelskich w odniesieniu do krajów o różnych ramach prawnych, zwyczajach społecznych i kulturowych. Pomiary wykonywane będę  na terenach wyżej wymienionych krajów. W ramach projektu zostanie wyprodukowanych 300 sztuk detektorów Czech Rad.

Do Polski trafi 200 sztuk liczników promieniowania Geigera – Mullera wraz z prostym oprogramowaniem. Instytut Fizyki Jądrowej PAN wypożyczy je na okres 12 miesięcy wybranym grupom społecznym takim jak: strażacy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), pracownicy stacji epidemiologiczno-sanitarnych czy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). W ramach projektu pomiary będą prowadzone na terenie województwa: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Każdy użytkownik detektora CzechRad zostanie przeszkolony z zakresu metodyki wykonywania pomiarów, przetwarzania i interpretacji danych.

Dodatkowo zostaną zaprojektowane i przetestowane praktyczne przewodniki dotyczące szkoleń i pomiarów w różnych scenariuszach awaryjnych zaś stosunek społeczeństwa do pomiarów obywatelskich będzie monitorowany za pomocą badań socjologicznych.